Ból pleców jest jednym z najczęstszych problemów ze stawami w każdym wieku. Jest to bolesny i wyniszczający stan, który może wynikać z urazów, aktywności i pewnych stanów patologicznych. Ból pleców może z różnych powodów dotykać ludzi w każdym wieku. Wraz z wiekiem zwiększa się możliwość wystąpienia bólu w dole pleców, ze względu na takie czynniki, jak postawa przyjęta w związku z pracą lub choroba zwyrodnieniowa układu mięśniowo-szkieletowego. Ból dolnego odcinka kręgosłupa lub ból dolnego odcinka kręgosłupa można przypisać problemom dotyczącym odcinka lędźwiowego kręgosłupa, dysków między kręgami, więzadeł wokół kręgosłupa i dysków, rdzenia kręgowego i nerwów, mięśni dolnej części pleców, wewnętrznych narządów jamy brzusznej i miednicy, a nawet skóry wokół dolnej części pleców.
Z drugiej strony ból krzyża lub ból w górnej części pleców może być spowodowany zaburzeniami aorty, guzami klatki piersiowej i zapaleniem kręgosłupa.
Ból pleców: przyczyny
Problemy z kręgosłupem, takie jak osteoporoza, mogą powodować ból pleców. Plecy człowieka składają się ze złożonej struktury mięśni, więzadeł, ścięgien, dysków i kości, które działają synergistycznie, wspierając ciało i umożliwiając nam poruszanie się. Segmenty kręgosłupa są wyściełane czymś w rodzaju przypominających chrząstki „podkładek” zwanych krążkami kręgowymi. Problem z którymkolwiek z tych składników może powodować ból pleców. W niektórych przypadkach ból pleców nie ma przyczyn fizjologicznych, ale może być spowodowany uszkodzeniami wynikającymi z przeciążenia, schorzeń i problemów strukturalnych oraz złej postawy.
Jak leczyć bóle krzyża i stawów naturalnymi metodami?
Wysiłek
Ból pleców często wynika z przeciążenia lub urazu. Częstymi przyczynami bólu pleców są: napięte mięśnie lub więzadła, uszkodzone dyski, urazy, złamania lub upadki.
Czynności, które mogą prowadzić do tego typu problemów to: podnoszenie czegoś niewłaściwie, podnoszenie czegoś zbyt ciężkiego, wykonywanie gwałtownych i pomieszanych ruchów.
Schorzenia i problemy strukturalne
Szereg problemów strukturalnych lub schorzeń może powodować ból pleców.
- Złamane krążki: każdy kręg w kręgosłupie jest amortyzowany przez krążki. Jeśli dysk pęknie, będzie większy nacisk na nerw, co spowoduje ból pleców.
- Opuchnięte dyski: W podobny sposób, jak pęknięte dyski, obrzęk dysku może powodować zwiększony nacisk na nerw, powodując ból.
- Rwa kulszowa: ostry, przeszywający ból, który przechodzi przez pośladek i w dół tylnej części nogi, spowodowany wybrzuszeniem lub przepukliną krążka uciskowego na nerw.
- Zapalenie stawów: choroba zwyrodnieniowa stawów może powodować problemy ze stawami w biodrach, dolnej części pleców i innych obszarach. W niektórych przypadkach przestrzeń wokół rdzenia kręgowego zwęża się. Ten stan jest znany jako zwężenie kręgosłupa.
- Nieprawidłowa krzywizna kręgosłupa: Jeśli kręgosłup wygina się w nietypowy sposób, może wystąpić ból pleców. Przykładem jest skolioza, w której kręgosłup wygina się na bok.
- Osteoporoza: w tym stanie kości, w tym kręgi kręgosłupa, stają się kruche i porowate, co zwiększa prawdopodobieństwo złamań kompresyjnych.
- Problemy z nerkami: Kamienie nerkowe lub infekcje nerek mogą powodować ból pleców.
Ruch i postawa
Ból pleców może również wynikać z niektórych powtarzających się codziennych czynności lub złej postawy, takich jak:
- Przyjmowanie złej postawy podczas korzystania z komputera
- Skręcanie się, pompki, kaszel lub kichanie
- Napięcie mięśni
- Nadmierne rozciąganie
- Pchanie, ciągnięcie, podnoszenie lub noszenie czegoś
- Stanie lub siedzenie przez długi czas
- Trzymanie szyi do przodu przez zbyt długi czas, na przykład podczas prowadzenia samochodu lub korzystania z komputera
- Długie nieprzerwane sesje jazdy
- Spać na materacu, który nie podtrzymuje ciała i utrzymuje prosty kręgosłup
Czynniki ryzyka
Następujące czynniki są związane z wyższym ryzykiem wystąpienia bólu krzyża i pleców:
- Obowiązki zawodowe
- Ciąża
- Siedzący tryb życia
- Słaba kondycja fizyczna
- Zaawansowany wiek
- Otyłość i nadwaga
- Dym
- Wytężone ćwiczenia lub praca, zwłaszcza jeśli są wykonywane nieprawidłowo
- Czynniki genetyczne
- Schorzenia, takie jak zapalenie stawów i rak
Ból krzyża jest również częstszy u kobiet niż u mężczyzn, prawdopodobnie z powodu czynników hormonalnych. Stres, lęk i zaburzenia nastroju są również ściśle związane z bólem pleców.
Objawy
Głównym objawem bólu pleców jest ból lub dyskomfort i sztywność w dowolnej części pleców, czasami sięgająca nawet pośladków i nóg. Niektóre problemy z plecami mogą powodować ból w innych częściach ciała, w zależności od dotkniętych nerwów. Ból często ustępuje bez leczenia, ale jeśli wystąpią następujące objawy: utrata masy ciała, gorączka, stan zapalny lub obrzęk pleców, uporczywy ból pleców, gdzie leżenie lub odpoczynek nie pomaga, ból nóg, ból sięgający poniżej kolan, niedawny uraz, uraz, nietrzymanie moczu trudności w oddawaniu moczu, nietrzymanie stolca lub utrata kontroli nad wypróżnianiem, drętwienie narządów płciowych, drętwienie okolicy odbytu, drętwienie okolicy pośladków, należy zgłosić się do lekarza.
Ból pleców: środki zaradcze
Ból pleców zwykle ustępuje po odpoczynku, miejscowych produktach naturalnych lub naturalnych suplementach (Oto najlepsze naturalne produkty na ból pleców), ale czasami potrzebne jest leczenie. Hondrox – naturalna metoda zapobiegania bólom stawów?
Zabiegi do wykonania w domu
- Leki przeciwbólowe, zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen, mogą złagodzić dyskomfort. Przyłożenie gorącego okładu lub okładu z lodu na bolesny obszar może również zmniejszyć ból. Lub możesz wypróbować ten skuteczny krem Flexio
- Odpoczynek po wysiłku może pomóc zmniejszyć ból i zapobiec osłabieniu mięśni.
Leczenie medyczne
Jeśli zabiegi domowe nie są wystarczające, lekarz może zalecić leki, fizjoterapię lub jedno i drugie.
- Leki: Ból pleców, który nie reaguje dobrze na dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, może wymagać recepty na NLPZ. Wymagają one dokładnego monitorowania przez lekarza. W niektórych przypadkach można zastosować środki zwiotczające mięśnie.
- Fizjoterapia: zastosowanie ciepła, lodu, ultradźwięków i stymulacji elektrycznej oraz niektórych technik uwalniania mięśni do mięśni pleców i tkanek miękkich może pomóc złagodzić ból.
Terapie uzupełniające
Terapie komplementarne mogą być stosowane jako adiuwanty do terapii konwencjonalnych lub samodzielnie.
Chiropraktyka, osteopatia, shiatsu i akupunktura mogą pomóc złagodzić ból pleców, a także zachęcić pacjenta do relaksu. Osteopata specjalizuje się w leczeniu szkieletu i mięśni. Kręgarz leczy problemy ze stawami, mięśniami i kośćmi. Główny nacisk kładziony jest na kręgosłup. Shiatsu, znany również jako terapia naciskiem palców, to rodzaj masażu, w którym wywierany jest nacisk wzdłuż linii energetycznych ciała.Z kolei akupunktura polega na wprowadzaniu cienkich igieł i określonych punktów do ciała. Akupunktura może pomóc organizmowi uwolnić naturalne środki przeciwbólowe – endorfiny – a także stymulować tkankę nerwową i mięśniową. Z drugiej strony joga obejmuje określone pozy, ruchy i ćwiczenia oddechowe.
Chirurgia
Operacja bólu pleców jest bardzo rzadka. Jeśli pacjent ma przepuklinę dysku, operacja może być opcją, zwłaszcza jeśli występuje uporczywy ból, a ucisk nerwu powoduje osłabienie mięśni.
Przykłady zabiegów chirurgicznych obejmują:
- Fuzja: dwa kręgi są ze sobą połączone, a między nimi wstawiany jest przeszczep kostny.
- Ektomia dysku: część dysku można usunąć, jeśli jest podrażniona lub przedwczesna w stosunku do nerwu.
- Częściowo usuń kręg: mały odcinek kręgu można usunąć, jeśli ściska rdzeń kręgowy lub nerwy.
- Wstrzyknięcie komórek do regeneracji krążków kręgosłupa: skutecznie niweluje ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego.