Twój internetowy magazyn o zdrowiu i urodzie

Węglowodany – Czy są przyjacielem czy wrogiem naszego organizmu?

cukier, słodycze, napoje bezalkoholowe, węglowodany

Kiedy próbujemy lepiej kontrolować wagę lub wpływać na nasz apetyt poprzez spożywanie określonych pokarmów, często przypomina się nam, że węglowodany lub węglowodany są niezdrowe i nie powinniśmy ich jeść. Nie wolno nam jednak zapominać, że jeśli proces odchudzania jest dla nas trudny, zawsze możemy liczyć na pomoc w postaci naturalnego produktu. To może być Keto Light Plusnaturalne tabletki, zawierające w swojej formule szereg ekstraktów organicznych. Czy węglowodany naprawdę są takie osahahty? Czy powinniśmy zrezygnować z ich spożywania? Czy istnieje typ, który nadal możemy mieć? Jakie pokarmy powinniśmy spożywać, a których najlepiej unikać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej, a także ciekawsze fakty dotyczące węglowodanów. Polecamy tylko zostać z nami do końca.

Czym są węglowodany?

Węglowodany to duża grupa substancji organicznych. Są niezwykle ważne dla wielu funkcji w żywych organizmach.

Jakie są rodzaje węglowodanów?

węglowodany, pieczywo

Ogólnie rzecz biorąc, węglowodany dzielą się na dwie kategorie – proste i złożone. Opiera się na formule ich budowy chemicznej oraz szybkości ich rozkładu w organizmie.

 • Proste węglowodany – obejmują żywność bogatą w monosacharydy. Często określa się je mianem „pustych kalorii” ze względu na to, że bardzo szybko rozkładają się w organizmie. Przykładami tej grupy mogą być glukoza, galaktoza i fruktoza. Glukoza jest głównym źródłem energii podczas aktywności fizycznej. Nie rozkłada się jak węglowodany złożone. Do krwiobiegu trafia przez jelito cienkie. Galaktoza jest częścią laktozy. Można go znaleźć w burakach cukrowych i produktach mlecznych. Glukoza znajduje się głównie w owocach. W dużych ilościach może przeciążać wątrobę, co następnie zamienia ją w tłuszcz. Zalecana dzienna dawka fruktozy to nie więcej niż 30g. na dzień. Oznaczałoby to od trzech do czterech owoców normalnej wielkości.
 • Węglowodany złożone – nazywane są polisacharydami. Utworzone z długołańcuchowych ogniw monoakumulidów, najważniejszą różnicą między węglowodanami prostymi i złożonymi jest to, że złożone węglowodany rozkładają się bardzo długo. Zawierają też więcej składników odżywczych dla naszego organizmu, a nie tylko „puste kalorie”. Wiele z nich zawiera błonnik, który organizm rozkłada jeszcze wolniej. Uważane są za najlepszy i najzdrowszy rodzaj węglowodanów. Nie są też nadużywającymi cukru we krwi.

Ile węglowodanów powinniśmy brać? A jakie typy?

bez węglowodanów, pieczywo

Chociaż nie zaleca się przejadania się prostymi pokarmami zawierającymi węglowodany, są one dobrym wyborem, gdy musimy się najeść tak szybko, jak to możliwe. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy wiemy, że mamy przed sobą zaplanowaną aktywność fizyczną. Ale powinniśmy zachować umiarkowane ilości i starać się jeść jak najmniej, aby się najeść. Nie wolno nam zapominać, że nadmierne spożycie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, nawet jeśli wybieramy najzdrowsze pokarmy.

Dla osób, które chcą stracić kilka kilogramów lub kilogramów, dietetycy twierdzą, że węglowodany powinny stanowić 45% -65% ich dziennych kalorii. Ogólnie mówi się, że jeśli spożywasz 2000 kalorii dziennie, twoje ciało potrzebuje około 225 do 325g. węglowodany dziennie. Jeśli chcesz osiągnąć lepszą kontrolę wagi, najlepiej ograniczyć spożycie do 50-150g. węglowodanów. Należy jednak pamiętać, że nasz indywidualny metabolizm i aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie i są różne dla każdego. Spożywaj miarką, dobierając odpowiednią ilość do swojego stylu życia.
Czym są pokarmy bogate w węglowodany?

Węglowodany dzielimy na dobre i złe, zdrowe i niezdrowe. Jesteśmy świadomi ich właściwości. Ale teraz pytanie brzmi – które pokarmy zawierają dobre węglowodany, a które zawierają złe? Stworzyliśmy krótką listę, która może służyć jako przewodnik.

Dobre węglowodany to:

 • Warzywa: Wszystkie. Zaleca się codzienne spożywanie dużej ilości warzyw.
 • Owoce: większość z nich, ale upewnij się, że nie spożywasz więcej niż 4 średnich owoców, ponieważ poziom glukozy może wzrosnąć. Przykładami dobrych owoców mogą być jabłka, banany, pomarańcze, truskawki, maliny i jagody.
 • Rośliny strączkowe: Najpopularniejsze to soczewica, fasola i groch.
 • Orzechy: migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie i wiele innych. Staraj się skoncentrować na jedzeniu surowych owoców, a nie smażonych. Pieczony jest również opcją.
 • Nasiona: Chia, dynia lub słonecznik.
 • Całe ziarna: Wybierz naturalne ziarna, takie jak czysty owies, komosa ryżowa, brązowy ryż itp.
 • Ziemniaki: zwykłe lub słodkie ziemniaki, niemrożone, blanszowane z supermarketu.

chleb, makaron, cola, babeczki

A złe węglowodany, których powinniśmy unikać to:

 • Napoje gazowane / gazowane bogate w cukier: napoje takie jak cola, pepsi, fanta itp.
 • Soki owocowe: Niestety soki owocowe są również bogate w niezdrowe cukry, nawet jeśli są wykonane z „owoców”. Nie różnią się zbytnio od napojów gazowanych.
 • Biały chleb: jest bogaty w rafinowane węglowodany, które mają niską zawartość niezbędnych i niezdrowych składników odżywczych.
 • Ciastka i ciasteczka: zawierają niezdrowy cukier i rafinowane ziarno.
 • Lody: Większość rodzajów lodów dostępnych w supermarketach jest wyjątkowo bogata w cukier. Są wyjątki, które można znaleźć w miejscach, które oferują domowe lody lub lody.
 • Cukierki i Czekolada: Jeśli chcesz zjeść czekoladę, wybierz wysokiej jakości ciemną czekoladę z dużą zawartością kakao.
 • Frytki i Frytki: Ziemniaki są ogólnie zdrowe aż do smażenia w głębokim tłuszczu.

Chociaż te pokarmy mogą być dobre dla niektórych osób, dla większości z nas najlepiej będzie unikać ich w jak największym stopniu.

Trzymajmy się zdrowego stylu życia

Odżywcze

Aby dobrze czuć się w naszym ciele, dobrze jest prowadzić zdrowy tryb życia. Jeśli chcemy lepiej kontrolować swoją wagę, ale napotykamy pewne trudności, może być potrzebna niewielka pomoc. Takimi mogą być naturalne tabletki o nazwie Keto Light Plus. Są najlepsze dla osób, które są na diecie ketonowej i za wszelką cenę unikają węglowodanów. Ale nie możemy zapominać o dobrym odżywianiu i aktywności fizycznej. Są one niezbędne, aby nasz organizm włączył tryb spalania tłuszczu.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *