Twój internetowy magazyn o zdrowiu i urodzie

Zespół metaboliczny: kryteria rozpoznania, dieta i objawy

zespół metaboliczny pomiar wysokiego ciśnienia krwiTak zwany zespół metaboliczny to stan przedpatologiczny, który predysponuje do różnych chorób, z których najczęstsze to: cukrzyca i problemy z sercem.
Zobaczmy, jak objawia się ten stan i jakie są dostępne sposoby leczenia.

Duża część osób z nadwagą cierpi na tak zwany „zespół metaboliczny”. Szacuje się, że około 25% tych osób jest mniej lub bardziej świadomych. Ostatnie badania pokazały, że niestety jest to trend rosnący i przede wszystkim wydaje się, że dotyczy on coraz większej liczby młodych ludzi.

W rzeczywistości należy to uznać za prawdziwy stan przedpatologiczny, w którym nadwaga, skoncentrowana w okolicy brzucha, wiąże się z licznymi zaburzeniami, zwłaszcza na froncie krążenia sercowego.

Inne ryzyko rozwoju chorób

W związku z powyższym osoby z tzw. zespołem metabolicznym są nieuchronnie bardziej niż inne narażone na rozwój chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca. Są również bardziej podatne na zagrażające życiu zdarzenia sercowe, takie jak udary i zawały serca. Bardzo często odkrycie tej sytuacji następuje późno i zwykle jest to odkrywane przez czysty przypadek, dzieje się tak dlatego, że osoby z tym zespołem nie czują się źle, nie mają konkretnych rozpoznawalnych objawów i często nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie ponoszą.

Nadmiernie siedzący tryb życia, niewłaściwa lub niezrównoważona dieta, nadmierne spożycie alkoholu, predyspozycje genetyczne, palenie tytoniu to inne czynniki predysponujące do wystąpienia tego zespołu. Zobaczmy więc, jakie są kryteria diagnostyczne zespołu metabolicznego. Aby zapobiec tego typu problemom zdrowotnym, do codziennej pielęgnacji można dodać Cardio Active lub Idealica

Zespół metaboliczny – cechy kliniczne

Aby móc z całą pewnością stwierdzić, że jesteś dotknięty zespołem metabolicznym, konieczne jest przede wszystkim, aby „pacjent” miał pewne szczególne cechy kliniczne, takie jak:

  • Zwiększenie obwodu w okolicy talii (co świadczy o otyłości skoncentrowanej w okolicy brzucha). Mówiąc dokładniej, środki, które lekarze i specjaliści uważają za zagrożone, to te, które przekraczają 94 cm dla mężczyzn i 80 cm dla kobiet.
  • Wzrost tak zwanych trójglicerydów we krwi (ponad 150 mg/dl krwi)
  • Obniżenie poziomu cholesterolu HDL, zwanego też „dobrym cholesterolem” (poniżej 40 mg/dl dla kobiet i 50 mg/dl dla mężczyzn).
  • Wysokie ciśnienie krwi (o wartościach powyżej 90 dla minimum i 130 dla maksimum).
  • Wysoki poziom glukozy we krwi na czczo (o wartościach przekraczających 100 mg/dl).
  • Stłuszczenie wątroby (choroba lepiej znana jako stłuszczenie wątroby).

Ciche istnienie syndromu

Jak już powiedziano, syndrom ten można więc uznać za „milczący” (osoba dotknięta tym schorzeniem w ogóle nie jest świadoma pełnego obrazu stanu zdrowia, w jakim się znajduje, i często dowiaduje się o tym przez czysty przypadek, gdy być może wykonanie niektórych badań krzyżowych, zwłaszcza badań krwi, które lekarz dokładnie przepisuje w celu sprawdzenia, czy istnieje ryzyko). W związku z tym konieczne jest wykonanie badań kardiologicznych i jak już wspomniano pomiar talii.

Dlatego osoby cierpiące na zespół metaboliczny naprawdę dużo ryzykują i dlatego konieczna jest jak najszybsza interwencja. Ale jaki jest właściwy sposób działania?

Właściwy sposób postępowania z zespołem metabolicznym

gruby Brzuch

Aby przywrócić metabolizm do idealnej równowagi, należy przede wszystkim schudnąć, aby zmniejszyć ryzyko naczyniowe oraz wszelkie uszkodzenia serca i tętnic nieuchronnie spowodowane wzrostem poziomu cukru we krwi. Krótko mówiąc, musisz zmienić styl życia i przejść na dietę, która będzie musiała skoncentrować się na żywności niskokalorycznej i niskoglikemicznej, ale jednocześnie bogatej w błonnik i bardzo ważne antyoksydanty.

złe nawyki żywieniowe do zapomnienia

owoce i warzywaOwoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, niewielkie ilości mięsa najlepiej białego i chudego, ryby, suszone owoce (spożywane z umiarem) oraz aromatyczne zioła i przyprawy zastępujące sól, to tylko niektóre z podstaw, na których należy skupić się w nowej diecie.

Należy zatem drastycznie zredukować alkohol, słodycze i rafinowane węglowodany. Jednak samo dobre odżywianie nie wystarczy, z pewnością wymaga również odpowiedniej ilości ruchu.

trening mężczyzny, utrata wagiUprawianie regularnej aktywności fizycznej pomaga utrzymać pod kontrolą parametry metaboliczne, a jednocześnie wspomaga spalanie nagromadzonego w organizmie tłuszczu. W rzeczywistości nie ma potrzeby robić kto wie jaki trening, wystarczy energiczny spacer przez około 30 minut dziennie, aby znacznie pomóc osobom cierpiącym na zespół metaboliczny.

Bardzo wskazane jest również rzucenie lub drastyczne ograniczenie liczby wypalanych papierosów. W przypadku patologii, takich jak bardzo wysokie ciśnienie krwi lub nadmiernie wysokie wartości cholesterolu, lekarz może zdecydować o przepisaniu leków, takich jak inhibitory asów, sartany i/lub diuretyki oraz środki hipoglikemizujące, jeśli pacjent ma cukrzycę.

Znajdź sposoby, aby schudnąć tutaj.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *